Polacy chcą utrzymania wolnych niedziel w handlu. Szef handlowej „S”: Niech to będzie wskazówka dla nowego rządu

Zwolenników utrzymania wolnych niedziel w handlu jest znacznie więcej, niż przeciwników tego rozwiązania – wynika z najnowszego badania pracowni Reaserch Partner. – Niech to będzie wskazówka dla nowego rządu – mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Badanie Reaserch Partner zostało przeprowadzone na początku stycznia. Na pytanie czy obecne ograniczenia w handlu w niedziele powinny być utrzymane, twierdząco odpowiedziało 48 proc. respondentów. 25 proc. wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak” a 23 proc. „raczej tak”.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, 19 proc. stanowili zdecydowani przeciwnicy wolnych od pracy niedziel w handlu. Kolejne 18 proc. respondentów odpowiedziało „raczej nie” na pytanie czy rząd powinien utrzymać obecne regulacje prawne w tym zakresie. 16 proc.
badanych zaznaczyło odpowiedź: „trudno powiedzieć”.

„Polacy nie chcą likwidacji wolnych niedziel w handlu”

– To już kolejne badanie, które pokazuje, że Polacy nie chcą likwidacji wolnych niedziel w handlu, choć niektórzy od lat próbują wmawiać, że jest inaczej – zaznacza szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący przytacza w tym kontekście m.in. ubiegłoroczny raport Fundacji Konrada Adenauera, który wykazał, że aż 78 proc. młodych Polaków między 18 a 30 rokiem życia jest przeciwna likwidacji ograniczeń w zakresie niedzielnego handlu.

„Będziemy bronić niedziel”

Jak wskazuje szef handlowej „S”, po ogłoszeniu wyników październikowych wyborów parlamentarnych wśród pracowników tej branży zapanował niepokój dotyczący dalszych losów przepisów gwarantujących im niedziele wolne od pracy. W kampanii wyborczej część polityków zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Trzeciej Drogi zapowiadała liberalizację lub nawet całkowite uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Na razie nowa koalicja nie wraca do tego tematu i dobrze. My jednak jesteśmy gotowi. Jeśli rząd będzie chciał odebrać pracownikom wolne niedziele, będziemy tych niedziel bronić – podkreśla Bujara.

  • Autor: Redakcja
  • Źródło: SBHiU NSZZ „S”
  • Data: 23.01.2024 15:11
  • Tagi: wolne niedziele, handel, Solidarność
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.