Solidarność żąda 3xP!!!

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej podjęto decyzję o jeszcze większej intensyfikacji działań w związku z niespełnionymi dotąd przez rząd postulatami Solidarności. Przedstawiamy specjalną grafikę z krótkim omówieniem postulatów Solidarności. – Bierzcie, korzystajcie, udostępniajcie, rozsyłajcie, niech nas widzą, niech wiedzą, że jest nas mnóstwo i nie będziemy milczeć ani minuty dłużej! – zachęca Piotr Duda, szef NSZZ „S” w mediach społecznościowych.

Na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „S” w dniach 22–23 września br. w Zakopanem przyjęto stanowisko, w którym wskazano trzy najważniejsze problemy, przed jakimi stoją polscy pracownicy. Są to: systemowe powstrzymanie wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników, zapewnienie godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych oraz przyjęcie ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.

Solidarność uznało te problemy za pilne i zaapelowało do rządu RP o podjęcie rzetelnego dialogu z Solidarnością.

– Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej podjęliśmy decyzję o jeszcze większej intensyfikacji działań „S” w związku z naszymi niespełnionymi dotąd przez rząd postulatami. W przyszłym tygodniu spotykam się z szefami branż i regionów, aby omówić realizację kolejnych punktów planu działania, a tymczasem przedstawiam grafikę, która powstała po to, aby korzystali z niej wszyscy zainteresowani – nie tylko członkowie Solidarności, ale przede wszystkim osoby, których te postulaty dotyczą. Niedoszli stażowicze, pracownicy „budżetówki” i wszyscy, którzy nie godzą się na ciągły wzrost cen energii, czyli właściwie… wszyscy Polacy! Bierzcie, korzystajcie, udostępniajcie, rozsyłajcie, niech nas widzą, niech wiedzą, że jest nas mnóstwo i nie będziemy milczeć ani minuty dłużej! – zachęca Piotr Duda, szef NSZZ „S” w mediach społecznościowych.

Powstrzymanie wzrostu cen energii!

Głównym powodem wysokiej inflacji w Polsce i całej Europie są rosnące ceny energii. Kilkukrotne podwyżki cen gazu czy węgla to problem, z którym mogą nie poradzić sobie zarówno firmy energochłonne, jak i gospodarstwa domowe.

– To nie tylko kwestia samych zakładów energochłonnych, ale chodzi przede wszystkim o ubóstwo energetyczne, które obejmie wiele milionów obywateli naszego kraju. To już nie jest kwestia 10–15%, bo jeśli nie zostaną zatrzymane ceny energii dla podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych na przyzwoitym poziomie, to ubóstwo energetyczne będzie na poziomie 50–60% społeczeństwa – podkreślił Piotr Duda na antenie Radia Łódź 23 września.

Podniesienie wynagrodzeń w sferze finansów publicznych!

W ocenie struktur zrzeszonych w Krajowym Sekretariacie Służb Publicznych planowany przez rząd wzrost płac w sferze budżetowej średnio o 7,8 proc. w 2023 roku jest zdecydowanie niewystarczający do zrekompensowania skutków inflacji.

– Praktycznie każdego roku musimy walczyć o waloryzację naszych płac. Chcielibyśmy, żeby wprowadzono rozwiązania systemowe, które dałyby pracownikom budżetówki pewność, że ich pensje będą rosnąć w każdym roku. Należy stworzyć przepisy gwarantujące to, że płace będą nadążały za zawirowaniami inflacyjnymi czy jakimikolwiek innymi. Jeśli tak się stanie, to nie będzie potrzeby ciągłych interwencji i dopominania się co roku o podwyżki – powiedział nam Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych.

Przyjęcie ustawy dot. emerytur stażowych!

W środę 27 lipca lider Solidarności Piotr Duda wystosował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek list, w którym wyraził swoje oburzenie wobec zamrożenia prac nad obywatelskim projektem ustawy o emeryturach stażowych. Upomniał się również o projekt prezydencki w tej sprawie, który nie miał nawet pierwszego czytania, mimo że wpłynął do Sejmu 8 miesięcy temu.

„Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu mrożenia prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą” – napisał w liście Piotr Duda.

O emeryturach stażowych szef „S” mówił także w czasie Uroczystości Sierpniowych.

– Został nam jeden postulat, czternasty – emerytury stażowe. Panie Premierze, my tego nie odpuścimy – zwrócił się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania NSZZ „S”, które odbywają się w Gdańsku.

W projekcie obywatelskim złożonym przez Solidarność zapisano, że na emeryturę będzie można przechodzić po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. W prezydenckim – po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach pracy w przypadku mężczyzn.

www.tysol.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.