AktualnościInformacje dla związkowcówPrace i dokumenty RegionuWybory w NSZZ "Solidarność"Szkolenia
Komisja Krajowa
Jak założyć NSZZ "Solidarność"

  Dział Rozwoju i Promocji Związku ma za zadanie przede wszystkim nieść pomoc tym pracownikom, którzy chcą zorganizować się w NSZZ "Solidarność", jak również udzielać rady i pomocy w zwiększaniu liczby członków.

Organizatorem związkowym jest  Arkadiusz Maciejwski - tel. 690 815 080

organizator@solidarnosc.kalisz.pl ;  f: @solidarnosckalisz   

Można  skontaktować się z członkami Prezydium ZR

Przewodniczący ZR - Bernard Niemiec  607662455   region@solidarnosc.kalisz.pl

Z-ca Przewodniczącego ZR i Skarbnik – mgr Elżbieta Wdowczyk  662 02 92 56  elaregion@wp.pl

Z-ca Przewodniczącego ZR i Sekretarz - Jarosław Walczak - 665 14 31 31 jarekwalczak@o2.pl

członek Prezydium ZR  - Przemysław Woliński 724 655 274  vader71@vp.pl

Jak założyć związek?

    Paradoksalnie, gdyby w każdym zakładzie pracy, na każdym stanowisku pracy zatrudnieni pracownicy czuli, że są szanowani przez pracodawcę, ich zarobki są adekwatne do wykonywanej pracy, że pracodawca przestrzega zasad partnerstwa, że warunki bezpieczeństwa i higieny pracy spełniają określone przepisami standardy, itd. itd. to związki zawodowe byłyby niepotrzebne.

    Ale wszyscy wiemy, że tak nie jest i zapewne nie będzie. Dlatego Organizowanie się w związek zawodowy jest niezbędne, aby? no właśnie. Prześledźmy za pośrednictwem poniższego scenariusza, który został opracowany przez specjalistów z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", co należy zrobić, aby powstał na terenie zakładu pracy związek zawodowy, oczywiście NSZZ "Solidarność"!

Masz problemy w pracy? Za mało zarabiasz? Nie wolno Ci iść na zwolnienie lekarskie? W Twojej umowie o pracę jest inna kwota niż w tabeli płac? Zastanów się, czy tylko Ty masz podobne zastrzeżenia.

Krok 1:
Porozmawiaj z kolegami. Może oni myślą podobnie?

Krok 2:
Skontaktuj się z Działem Rozwoju Związku KK, z Twoim Zarządem Regionu albo z kimś, kto należy do Związku, kogo znasz i komu ufasz. Musisz mieć wsparcie osoby, która zna prawo związkowe, wie, jak przeprowadzić zebranie wyborcze, umie odpowiedzieć na każdą wątpliwość. Jeden błąd - niezawiniony, niezamierzony - i cały twój wysiłek może pójść na marne, więc nie ryzykuj.

Krok 3:
Zorganizuj zebranie. Najlepiej poza miejscem pracy. Może jest ktoś, kto bardzo angażuje się w tę sprawę, tak jak Ty? Poproś go o pomoc. Pamiętaj: wszyscy Twoi koledzy muszą mieć poczucie, że to oni sami organizują się w Związek, a nie że to ktoś ich do tego przymusza. Zaproponuj kolegom założenie Związku Zawodowego, który broniłby Waszych interesów. Nie trzeba tworzyć zupełnie nowego Związku - wystarczy przyłączyć się do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". "Solidarność" ma wielu dobrych działaczy, którzy pomagają takim jak Wy. "Solidarność" ma prawników i ekonomistów. "Solidarność" ma doświadczenia, którymi chce się z Wami podzielić.

Krok 4:
Stale kontaktuj się z osobą odpowiedzialną za organizowanie Związku w naszym Regionie.

Organizatorem związkowym jest Arkadiusz Maciejwski - tel. 604 460 660

Z ramiena prezydium ZR nadzór nad rozwojem związku sprawuje Przemysław Woliński nr tel. 724 655 274 lub  poczta elektroniczna - vader71@vp.pl.

Można również skontaktować się z członkami Prezydium ZR

Przewodniczący ZR - Bernard Niemiec   (62) 767 11 14  region@solidarnosc.kalisz.pl

Z-ca Przewodniczącego ZR i Skarbnik – mgr Elżbieta Wdowczyk  662 02 92 56  elaregion@wp.pl

Z-ca Przewodniczącego ZR i Sekretarz - Jarosław Walczak - 665 14 31 31 jarekwalczak@o2.pl


Weź od niego deklaracje związkowe. Deklaracje powinieneś mieć od tej pory zawsze przy sobie. Im więcej zorganizuje się Was w Związek, tym większa będzie jego siła w zakładzie pracy.

Krok 5:
Związek istnieje.. i co dalej? Założyliście już Związek w swoim zakładzie pracy. Gratulujemy! Ale nasza rola nie kończy się na pogratulowaniu Wam i wydaniu Wam zaświadczenia o wpisie do rejestru. Pomożemy Wam założyć konto - to niezbędna operacja, abyście mogli odprowadzać składki członkowskie Pomożemy Wam uporządkować papiery po wyborach - musicie wiedzieć, kto jest członkiem komisji zakładowej, a kto rewizyjnej

Przeszkolimy Waszych działaczy z zakresu prawa pracy, bhp, układów zbiorowych. Ale to nie koniec naszej roli! Będziemy wam pomagać w każdej sytuacji. To jest właśnie "Solidarność". Będziemy obecni, gdy zaczniecie rozmawiać z szefem - musicie z nim rozmawiać! Właśnie po to założyliście Związek - by wynegocjować u szefa zmianę tego, co się wam nie podoba.

Nie będziemy Was oszukiwać - czeka Was długa, żmudna i ciężka praca. Pracodawca będzie próbował Was zniechęcić do pracy związkowej. Może spróbuje intryg i skłócania Was z załogą. Może będzie udawał, że jest po waszej stronie, żeby Was zmylić. Ale pamiętajcie: jesteśmy z Wami i będziemy Wam pomagać, ilekroć nas poprosicie. Macie teraz do dyspozycji doświadczonych działaczy związkowych, prawników i ekonomistów. Jesteśmy do waszej dyspozycji. Właśnie dlatego nazywamy się "Solidarność", bo jesteśmy solidarni ze wszystkimi naszymi członkami. Ale nie załatwiamy nic za Was. Nie będziemy negocjować układu zbiorowego za członków Związku w Waszym zakładzie pracy. Nie wyjdziemy za członków Waszej Komisji Zakładowej do pracowników Waszej firmy i nie będziemy ich namawiać by Was popierali. Musicie sami to robić. Potraficie to zrobić. Z naszą pomocą, ale sami. Nigdy nie wolno Wam zapomnieć, że Związek Zawodowy tworzą ludzie. WASI KOLEDZY. Ci, którzy Was wybrali do władz zakładowych. Trzeba z nimi zawsze rozmawiać, przekonywać, pytać o zdanie - muszą czuć i widzieć, że jesteście z nimi, a nie tylko obok nich. Nikt nie ma monopolu na nieomylność. Nawet najlepszy przewodniczący komisji zakładowej. Nawet najlepiej przeszkolony działacz.

Założyliście Związek?

Świetnie!


A teraz słuchajcie swoich pracowników.
Wy jesteście dla nich, a nie oni dla Was!
Rozmawiajcie z nimi.
Właśnie tak stworzycie i utrzymacie prawdziwą siłę Waszego Związku NSZZ "Solidarność"!

NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Płd. - Kalisz, ul. 3 Maja 13A/1, tel. (62) 767 11 14, tel./fax (62) 767 11 76, email: region@solidarnosc.kal

NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Płd. - Kalisz, ul. 3 Maja 13A/1, tel. (62) 767 11 14, tel./fax (62) 767 11 76, email: region@solidarnosc.kalisz.pl | tel-wd.com created