AktualnościInformacje dla związkowcówPrace i dokumenty RegionuWybory w NSZZ "Solidarność"Szkolenia
Komisja Krajowa
Aktualności
Solidarność ostrzega–KE chce narzędzi do gwałtownej i brutalnej likwidacji polskiego przemysłu
2020-05-22
Solidarność ostrzega–KE chce narzędzi do gwałtownej i brutalnej likwidacji polskiego przemysłu
Komisja Europejska opóźnia proces notyfikacji pomocy publicznej w ramach tarczy antykryzysowej dla dużych przedsiębiorstw i zamierza wprowadzić system blokowania wsparcia przedsiębiorstwom z branży energetycznej, górniczej i firm energochłonnych.

 

Dla nich KE chce odrębnej procedury notyfikacyjnej. Prezydium Komisji Krajowej w specjalnym stanowisku wysłanym do przewodniczącej Ursuli von der Leyen ostrzega przed protestami.

Z wielkim niepokojem i niezrozumieniem przyjmujemy fakt, że proces notyfikacji części Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) skierowanej do dużych przedsiębiorstw wciąż nie został zakończony, mimo że od złożenia wniosku notyfikacyjnego przez stronę polską minął już ponad miesiąc – czytamy w stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które dzisiaj zostało przekazane do Komisji Europejskiej.

Zdaniem Prezydium nie ma żadnego usprawiedliwienia dla faktu, że w sytuacji, gdy – jak czytamy - polskie firmy znajdują się na skraju zapaści, gdy każdy dzień zwłoki grozi utratą kolejnych setek miejsc pracy, niezbędna pomoc jest tak długo wstrzymywana przez unijną machinę biurokratyczną.

Według „Solidarności” przyczyną jest zamiar blokowania notyfikacji wg kryterium zawartym w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Jeszcze większą konsternację i niedowierzanie budzą docierające do nas informacje, według których powodem zwłoki ze strony KE jest fakt, iż o pomoc w ramach Tarczy Finansowej  PFR mogłyby się ubiegać przedsiębiorstwa z branż energochłonnych oraz z sektora górnictwa węgla kamiennego. Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że KE domaga się, aby pomoc w ramach Tarczy dla poszczególnych przedsiębiorstw była przedmiotem odrębnej procedury notyfikacyjnej. W domyśle mechanizm ten ma służyć blokowaniu wsparcia finansowego dla firm i branż, które nie mieszczą się w forsowanej przez Komisję strategii Europejskiego Zielonego Ładu – napisano w stanowisku.

Dalej Prezydium przypomina, że wprowadzanie unijnej strategii miało być procesem „sprawiedliwej transformacji”, tymczasem blokowanie pomocy dla firm z sektora energochłonnego i górnictwa będzie narzędziem – jak to ujęto – gwałtownej i brutalnej likwidacji.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, domaga się jak najszybszej notyfikacji Tarczy Finansowej PFR przez Komisję Europejską. Brak tej notyfikacji będzie oznaczać, że Komisja Europejska zamiast wspierać kraje członkowskie w walce z obecnym kryzysem, jest zainteresowana wyłącznie bezwzględną realizacją interesów unijnych elit i powiązanych z nimi środowisk. W takiej sytuacji jakikolwiek dialog dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie możliwy ani teraz, ani w przyszłości.

Na koniec Prezydium ostrzega:

NSZZ „Solidarność” będzie zmuszony do podjęcia wszelkich możliwych form protestu, dla obrony polskiego przemysłu i miejsc pracy w Polsce przed likwidacją.

 ml

list przewodni (tłumaczenie) do Ursuli von der Leyen Przewodniczącej Komisji Europejskiej

stanowisko Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

źródło: https://www.tysol.pl/a48353-%E2%80%9ESolidarnosc%E2%80%9D-ostrzega-%E2%80%93-KE-chce-narzedzi-do-gwaltownej-i-brutalnej-likwidacji-polskiego-przemyslu

(ew)

NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Płd. - Kalisz, ul. 3 Maja 13A/1, tel. (62) 767 11 14, tel./fax (62) 767 11 76, email: region@solidarnosc.kalisz.pl | tel-wd.com created